Administration

  • Kevin Veinot
    Principal
  • Greg Fox
    Vice Principal
  • Ian Campbell
    Vice Principal
  • Mike Landry
    Vice Principal

    Phone: 1-902-582-2040

Administrative Assistants

  • Juanita MacDonnell
    Secretary - Main Office
  • Theresa Lutz
    Secretary - Main Office
  • Kyla Loane
    Secretary - Student Services
  • Sally Zwicker
    Secretary - Student Services
  • Starr Levy
    Student Supervisor

Building Manager

  • Terry Parker
    Building Manager

Computer Technician

  • Brian Chase

Educational Assistant

  • Angela Schofield-Kennedy
  • Belinda Bignell
  • Carrie Woodworth-Arnold
  • Debbie Blenus
  • Erica Rogers
  • Janice Bosveld-Shaw
  • Jeff Carter
  • Jocelyn Mackin
  • Pam Kelley
  • Patricia Parker
  • Shannon Phillips
  • Sherry Huxter
  • Susan Barkhouse
  • Tanya MacBride
  • Ted Champion
  • Alicia Lindeman
    Educational Assistant
  • Brett Atwater
    Educational Assistant
  • Denise Rand
    Educational Assistant
  • Jillian Sabean
    Educational Assistant
  • Sam Adams
    Educational Assistant

Librarian

SSW

  • Tracey Clements
    Student Support Worker

Teacher

  • Anne Merkley
    Eng 9, 10 & 11, Bus Tech 11
  • Jaqueline Faber
    Math 12, Math at Work 10/11/12
  • Clem Kehoe
    ACS 11, SST 9, GEOG 10/11
  • Don Batstone
    AP Seminar, AP Human Geography,Can His 11, Global Geo 12, History 11
  • Stephane Craan
    Art 9,10,11,12 & Physical Education 9

    Website: http://avttc.webs.com/
  • Jennifer Osmond
    Bio 11/12, Adv Bio 12, Bio 12 AP
  • Miranda Allen
    Biology 11 & 12, AP Biology and Science 10
  • Joanne Davenport
    Career Access (10-12), LD Supp. HS Learning Centre
  • Emelie Pineo
    Career Counselor
  • Janette Pearson
    Carer Dev 10/11, Co-op 11/12 CBL 10, WHS 11
  • Paul Warren
    Chem / Adv 11-12, Physics/Adv 11

    Website: https://sites.google.com/a/gnspes.ca/pwarren/home
  • Colin Duncan
    Co-op 11/12, PE 9/11
  • Roy Brown
    Con Tec 10, Pro Tec 12, IA 7, 8 & 9, Skilled Trades 10
  • Mike Elliott
    Con Tech 10, EXT 10, Eng 9 HL 9 EPT 11
  • Sarah Durno
    Core Fr 6-8
  • Lysane Comeau-Sine
    Core Fr 9-12, Sci 9, SH 9
  • Rebecca Bentley
    Dance 11, Yoga 11, Sci 9
  • Paula MacMillan
    ELA 7, SST 7, HL 7
  • Kerry Munroe
    Eng 10, Soc 12
  • Katrina Salmon
    Eng 11, Eng Com 12, Drama 10-12
  • Floyd Priddle
    Eng 11/12, Adv Eng 11/12, Eng Comm 12
  • Gillian George
    English 9 & 10, Healthy Living 9 & Career Development 10
  • Natalie Cunningham
    English 9, Science 10, Social Studies 9, Discovering Opportunities
  • Lyndsay Murphy
    Family Studies MS, 7,8 FST 9, Food Prep & Tech 10
  • Tracey Rogers
    Food Hosp 12, Cld St 9, 11, Law 12
  • Kristine Black
    Franc 9/10/11/12,ArtDra10,Mathe9,Mode de vie Actif 11,Mode de vie Sain 9
  • Susan DeLong
    Gl His 12, His Plane12/ His Anc 10Hist de Canada 11, Droite 12
  • Krista Duncan
    Gr 6 ELA, Science, Health
  • Kathy-Ann Johnson
    Gr 6 ELA, SST and Art
  • Gail Fougere
    Gr 7 ELA, SST 7, Reading Support 7
  • Amanda Alguire (Ettinger)
    Gr 8 ELA, SST
  • Stephanie Ettinger
    Gr 8 ELA, SST
  • Jennifer Veinot
    Gr 8 Math, Math Support Teacher
  • Susan Mahar
    Gr 8 Sci/Math
  • Geoff Daniels
    Gr 9 Math, Healthy Living 9, Physical Education 9 & 12
  • Angela Pound
    Grade 6 Math, Science, ICT Health
  • Michael Smith
    Grade 9 Science, Social Studies and English, Grade 8 Healthy Living
  • Carrie Rand
    Guidance
  • Kathleen Milligan
    LC MS, C & C, BIRT MS
  • Jennifer Collishaw
    Learning Centre 9-12
  • Matt Crosby
    Math 10 and Physics and Advanced Physics 12
  • Dave Harrison
    Math 11, PreCal 11/12, Calc 12
  • Mike Bunin
    Math 6, Science 6 and Health 6
  • Eric MacMillan
    Math 7, Sci 7, HL 7
  • Dale Sanford
    Math 9, Business Management 11, Accounting 11, Sci 9, HL 9, Discovering Opportunities
  • Nadia Hubbard-Mujica
    Mi'kmaq Studies 11, Economics 12, English 9 & 10, Business Technology 11
  • Cathy Baldwin
    Middle School Phys. Ed.
  • Adam Conner
    Multi Med 12, Comp Programming 12, Math 9, AP Computer Science, ANT 11
  • Maggie Helms
    Music 6-12, Eng Comm 11

    Website: http://nkec.ca/www.nkecmusic.ca
  • Ross Bentley
    Physical Education 9, 10, 11 & 12
  • Nick Jordan
    Psycology 12, AP Psychology, Design 11, Film and Video 12, Bus. Tech 11
  • Sandra Beckwith
    Resource 11/12, LRN Strat
  • T. J. Zinck
    Resource 6 - 8
  • Alecia Barton
    Resource 9 & 10
  • Beverly Roy
    School Counselor 6-11
  • Bob Barton
    Sci 9, Hum Bio 11, Agr 11, Oceans 11
  • Heather Paquet
    Science 10, English 9 and Social Studies 9, Discovering Opportunities
  • Patricia MacLeod
    Science 7, 9 & 10, Healthy Living 8 and Visual Arts 9
  • Maggie Gunn
    Visual Art 9-11

Have a great summer everyone!! See all you students September 5th !

Have a great summer everyone!!  See all you students September 5th !

Daily Announcements

No announcements

Lunch Specials for the Week June 18 - 22

No lunch menu for the rest of the school year